,,Nikdo se mě neptal jestli se chci narodit, tak mi teď prosím neraďte jak mám žít!!!" Úžasný

Leden 2012

Bob Marley

6. ledna 2012 v 18:27 | Reňulka |  Reggae :)
Bob Marley, celým jménem Robert Nesta Marley. Narozen 6.2.1945.Byl jamajský zpěvák, kytarista a skladatel, spoluzakladatel a významný představitel reggae.Narodil se v Rhoden Hall, farnosti sv. Anny na Jamajce. Protože vyrůstal mezi černochy, velmi trpěl skutečností, že v něm koluje bělošská krev. V 10 letech se odstěhoval spolu se svojí matkou do Kingstonu do ghetta Trench Town, kde platila pravidla toho, že nikdo nevlastnil žádný majetek, všechno bylo všech, ať už se jednalo o marihuanu, hrnce nebo o cokoliv jiného.

V 16ti letech se stal profesionálním zpěvákem. Jeho žánrem byli Reggae, SKA, Rocksteady. O rok později v triu s kamarády Bunnym Livingstonem (Bunny Wailer) a Peterem McIntoshem (Peter Tosh) pod názvem Teenagers (později též Wailin' Rueboys) nahrávali ve studiu Leslieho Konga svůj první singl Judge not.V roce 1965 pod názvem Wailers podepsali smlouvu s vydavatelstvím Island, kde vydali několik dalších singlů.

V roce 1966 se oženil s Ritou Andersonovou a společně odjeli do USA, kde Bob nevydržel ani jeden rok. Když se vrátil na svou milovanou Jamajku, založil vlastní vydavatelství - Wailin' Soul.V roce 1969 se v základech změnil Bobův život, neboť on a celá kapela přijali rastafariánskou víru. Wailers vydávali dál a v rytmu reggae, k němuž se dopracovali přes SKA začátky.

Když se v roce 1978 zranil při fotbalu, lékaři u něj zjistili zhoubné rakovinné bujení. Byla mu nabídnuta operace, kterou odmítl, protože rastafariánská víra neuznávala "zásahy do lidského těla". Bez ohledu na horšící se zdravotní stav stále koncertoval. Na oslavu koncertního tažení vydal dvojalbum Babylon by bus, jež je některými recenzemi označováno za jednu z nejlepších živých reggae nahrávek.
Poslední vystoupení se odehrálo 23. září 1980 v Pitshburgu v rámci Uprising tour. Poslední píseň dozpíval s vypětím sil. Když se konečně rozhodl s nemocí bojovat a podstoupil radikální chemoteriapii, při níž přišel o osm let nestříhané dredy ylo už příliš pozdě. Při kondičním běhu v newyorském Central parku v roce 1980 zkolaboval. Rakovina se rozšířila do jeho mozku, jater i plic.
Zemřel 11. května roku 1981 v nemocnici v Miami na Floridě, jeho poslední slova patřila jeho synovi Ziggymu "Za peníze život nekoupíš". 22. května po slavnostních obřadech v Kingstonu jsou jeho ostatky převezeny do rodného městečka, kde jsou do dnešních dnů uloženy v kopci Nine Miles. Byl pochován spolu se svou kytarou Gibson les paul, fotbalovým míčem,marihuanovým pukem, prstenem, který mu dal etiopský princ Asfa Wossen a biblí.


Bob Marley na Hollywoodském Chodníku slávy.

Zdroj: www.wikipedia.cz